EDEBİYATNAME

Paylaşmak yücelmektir...

TÜRKÇE TESTLER

EDEBİYAT TESTLERİ

SİTE İÇİ ARAMA

7) TAHMİN - İHTİMAL(OLASILIK) CÜMLELERİ

7) TAHMİN - İHTİMAL(OLASILIK) CÜMLELERİ

 

 

7) TAHMİN - İHTİMAL(OLASILIK) CÜMLELERİ

     İhtimal (olasılık) bildiren cümleleri: Akla, sezgilere veya birtakım verilere dayanarak gelecekte olabilecek bir şeyi veya bir olayı önceden kestirebilmek, onun olabilme ihtimalini yani olabilirliğini kesin olmayan bilgilerle göz önünde bulundurmaktır.

Cümlelere-dir, -ecek, -meli, belki, galiba, sanırım, zannederim, herhalde, sanki, gibi, -ebilmek  ek ve sözcükleri olasılık (ihtimal) anlamı katar.

Tahmin cümleleri: İleri bir zaman diliminde meydana gelebilecek bir olayı akla, sezgilere veya birtakım verilere dayanarak yaklaşık olarak değerlendirmek, gerçekleşme oranını belirlemek, olayların akışından hareketle sonucu görmeye çalışmak ve olayın olabilirliğini kestirmektir.

 

NOT:Tahmin cümleleri ile olasılık (ihtimal) bildiren cümleler genellikle karıştırılmaktadır.  

             Hâlbuki şu ayrıntıya dikkat etmek gerekir: Olasılık anlamlı cümlelerde "ikilem" söz konusudur. Yani bahsedilen şey için "Öyle de olabilir, böyle de olabilir." anlamı hakimdir. Tahmin anlamlı cümlelerde ise bu "ikilem" görülmez. Tahmin anlamlı cümlelerde bir " sonuçtan emin olma" havası vardır. Olasılık anlamlı cümlelere göre, tahmin anlamlı cümlelerde "kesinlik anlamı" daha yoğundur. Olasılık eylemin hangi şekilde gerçekleşeceğinin tam olarak kestirilememesi,  daha basitçe ifade edersek: yüzde elli olma durumudur. Tahmin ise sonucun nasıl gerçekleşeceği ile ilgili belli bir seçeneğin diğerlerinden daha ağır basması durumudur. Yani bir tarafın yüzde elli bir olması durumudur.

 

İHTİMAL(OLASILIK) İLE İLGİLİ AÇIKLAMALI ÖRNEKLER:

ÖRNEK 1: Babam bu akşam eve geç gelebilir.” Bu cümlede “baba eve geç de gelebilir erken de. ” anlamı vardır. Yani “eve geç gelme ihtimali vardır” anlamı vardır. Ayrıca cümledeki “-ebilmek” yeterlilik fiili cümleye “herhalde, belki” anlamı katmıştır. Bu sebeple cümlede olasılık (ihtimal) anlamı vardır. 

 

ÖRNEK 2: Beklediğin misafirler çoktan eve gelmiş olmalı. ” Bu cümlede “misafirler eve gelmiş de olabilir, gelmemiş de ” anlamı vardır. Yani “misafirin gelmiş olma ihtimali var” anlamı vardır. Ayrıca cümledeki “-malı” gereklilik kipi cümleye “herhalde, belki” anlamı katmıştır. Bu sebeple cümlede olasılık (ihtimal) anlamı vardır.

 

ÖRNEK 3: Ahmet bu sorunun cevabını biliyordur.” Bu cümlede “Ahmet sorunun cevabını biliyor da olabilir bilmiyor da ” anlamı vardır. Yani “Ahmet’in soruyu bilme ihtimali var” anlamı vardır. Ayrıca cümledeki “-dır” ek fiil eki cümleye “herhalde, belki” anlamı katmıştır. Bu sebeple cümlede olasılık (ihtimal) anlamı vardır.

 

ÖRNEK 4: Ben bu filmi sanki daha önce izlemiştim.” Bu cümlede “filmi izlemiş de olabilirim izlememiş de ” anlamı vardır. Yani “filmi izlemiş olma ihtimalim var” anlamı vardır. Ayrıca cümledeki “sanki” edatı cümleye “herhalde, belki” anlamı katmıştır. Bu sebeple cümlede olasılık (ihtimal) anlamı vardır.

 

ÖRNEK 5: Galiba Aksaray’a kar bu yıl çok fazla yağmayacak ” Bu cümlede “Aksaray’a çok fazla kar yağabilir de yağmaya bilir de ” anlamı vardır. Yani “Aksaray’a az kar yağma ihtimali var” anlamı vardır. Ayrıca cümledeki “galiba” edatı cümleye “herhalde, belki” anlamı katmıştır. Bu sebeple cümlede olasılık (ihtimal) anlamı vardır.

 

ÖRNEK 6: Bu adam sanırım bizim evi satın almak istiyor.” Bu cümlede “Adamın bizim evi satın alma ihtimali var ” anlamı vardır. Yani “ Evi satın alabilir de almayabilir de” anlamı vardır. Ayrıca cümledeki “sanırım” edatı cümleye “herhalde, belki” anlamı katmıştır. Bu sebeple cümlede olasılık (ihtimal) anlamı vardır.

 

ÖRNEK 7: Ben bu akşam belki Ankara’ya giderim.” Bu cümlede “Bu akşam Ankara’ya gidebilirim de gitmeyebilirim de  ” anlamı vardır. Yani “ Bu akşam Ankaray’ya gitme ihtimalim var.” anlamı vardır. Ayrıca cümledeki “belki” edatı cümleye “herhalde” anlamı katmıştır. Bu sebeple cümlede olasılık (ihtimal) anlamı vardır.

 

ÖRNEK 8: Senin araba bu kışı atlatamayacak gibi.” Bu cümlede “Araba kışı atlatabilir de atlatamaya bilir de ” anlamı vardır. Yani “Arabanın kışı atlatamama ihtimali var” anlamı vardır. Ayrıca cümledeki “gibi” edatı cümleye “herhalde, belki” anlamı katmıştır. Bu sebeple cümlede olasılık (ihtimal) anlamı vardır.

 

ÖRNEK 9: Ahmet okulu herhalde seneye bitirir.” Bu cümlede “Ahmet okulu seneye bitirebilir de bitiremeyebilir de ” anlamı vardır. Yani “Ahmet’in seneye okulu bitirme ihtimali var” anlamı vardır. Ayrıca cümledeki “herhalde” edatı cümleye “belki” anlamı katmıştır. Bu sebeple cümlede olasılık (ihtimal) anlamı vardır.

 

ÖRNEK 10: Yangında bizi uyandıran komşumuz olacak .” Bu cümlede “Bizi uyandıran komşumuz da olabilir başka biri de ” anlamı vardır. Yani “Bizi uyandıranın komşumuz olma ihtimali var” anlamı vardır. Ayrıca cümledeki “-ecek” gelecek zaman eki cümleye “herhalde, belki” anlamı katmıştır. Bu sebeple cümlede olasılık (ihtimal) anlamı vardır. 

 

TAHMİN (SEZGİ) İLE İLGİLİ AÇIKLAMALI ÖRNEKLER:

ÖRNEK 1: Bu hafta yağmur yağacağı içime doğmuştu.” Bu cümlede “kişinin önceki bilgi ve tecrübelerine dayanarak yağmurun yağacağını önceden tahmin etme” anlamı vardır. 

 

ÖRNEK 2: Beni işe almayacaklarını konuşmalarından anlamıştım.” Bu cümlede “kişinin önceki bilgi ve tecrübelerine dayanarak işe alınmayacağını önceden tahmin etme” anlamı vardır.

 

ÖRNEK 3: Onun bu havada kaza yapacağını size söylemiştim .” Bu cümlede “kişinin önceki bilgi ve tecrübelerine dayanarak bu havada kaza yapacağını önceden tahmin etme” anlamı vardır.

 

ÖRNEK 4: Evlenme teklifimi kabul edeceğini biliyordum.” Bu cümlede “kişinin önceki bilgi ve tecrübelerine dayanarak evlenme teklifini kabul edeceğini önceden tahmin etme” anlamı vardır. 

 

ÖRNEK 5: Hareketlerinden işlerin yolunda gitmediğini hissetmiştim.” Bu cümlede “kişinin önceki bilgi ve tecrübelerine dayanarak işlerin yolunda gitmediğini önceden tahmin etme” anlamı vardır. 

 

ÖRNEK 6: Davranışlarından bu soruyu hiç bilmediği çok belli.” Bu cümlede “kişi önceki bilgi ve tecrübelerine dayanarak karşıdaki kişinin davranışlarına bakarak soruyu hiç bilmediğini önceden tahmin etmiştir” anlamı vardır. 

 

ÖRNEK 7: Bu bina depreme dayanıklıymış gibi duruyor.” Bu cümlede “kişinin önceki bilgi ve tecrübelerine dayanarak binanın depreme dayanıklı olabileceğini önceden tahmin ediyor.” anlamı vardır. 

 

SINAVLARDA ÇIKMIŞ KONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMALI ÖRNEKLER:

 

ÖRNEK ÇIKMIŞ SORU 1)    (1990-ÖSS)

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir "sezgi, tahmin" söz konusu değildir?

A) Bu olayın böyle sonuçlanacağını ben çok önceden anlamıştım.

B) Nasıl bir mutluluk içinde bulunduğunu gözlerinden okuyordum.

C) Bu sırrı, sonsuza değin yüreğimde taşıyacağıma söz veriyorum.

D) Bu konuyu, onun yanında rahatça konuşabileceğimi sanıyorum.

E) Paraya düşkün biri olduğunu konuşmalarından çıkar­mıştım.

CEVAP)    Doğru cevap “C” seçeneğidir. Çünkü “A,B,D,E” seçeneklerinde bir iş veya eylemi önceden sezme, tahmin etme anlamı vardır. “C” seçeneğinde ise böyle bir şey söz konusu değildir.  

 

ÖRNEK ÇIKMIŞ SORU 2)    (2000-ÖSS)

(I) Anadoluhisarı’nın bulunduğu bölgenin tarihi, eskiye dayanıyor. (II) Kaynaklara göre, Anadoluhisarı, Boğaz’dan geçişleri kontrol etmek amacıyla Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmış. (III) Yapılırken kullanılan malzemeler arasında, Bizans yapılarından alınmış taşlar da var. (IV) Bu durum, burada eski bir Zeus Tapınağı’nın bulunduğu yolundaki düşünceleri daha da güçlendiriyor. (V) Boğaz’ın en dar yerinde, Göksu Deresi kıyısında bulunan bu bölgenin, bugün olduğu gibi, Osmanlı öncesinde de yerleşim alanı olarak kullanıldığı çeşitli kaynaklarda belirtiliyor.

Yukarıdaki parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde belirtilenler “tahmin” niteliği taşımaktadır?

A) I.           B) II.          C) III.          D) IV.          E) V.

CEVAP)   Doğru cevap “D” seçeneğidir. Çünkü “IV” numaralı cümlede kişi önceki bilgi ve tecrübelerine dayanarak “orada eski bir Zeus Tapınağı’nın bulunduğunu” tahmin etmektedir. Bu sebeple doğru cevap “D” seçeneğidir.

 

 

 

Ziyaretçiler

3742352
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Toplam
2066
6672
39286
3663016
116817
159313
3742352

İP'niz: 54.198.134.104
Server Time: 2018-04-20 10:33:53

Arama