EDEBİYATNAME

Paylaşmak yücelmektir...

TÜRKÇE TESTLER

EDEBİYAT TESTLERİ

SİTE İÇİ ARAMA

10) İÇERİKLE İLGİLİ CÜMLELER

10) İÇERİKLE İLGİLİ CÜMLELER

 

 

10) İÇERİKLE İLGİLİ CÜMLELER

 

İçerik, bir eserde verilmek istenen öz, düşünce, duygu ve hayallerin bütünüdür. Eserde bahsedilen konu bize içeriği verir. “Sanatçı neyi anlatı­yor?”, “Burada anlatılmak istenen nedir?” sorularının cevabı içeriği yani konuyu verir.

 

KONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMALI ÖRNEKLER:

 

ÖRNEK 1: Yazar eserinde kenar mahallelerden birinde yaşayan yaşlı çiftin çile dolu hayatını anlatıyor.” Bu cümlede eserde ne anlatıldığını belirttiğinden bu bir içerik cümlesidir.  

 

ÖRNEK 2: Reşat Nuri’nin bu eserini okudukça Anadolu kadınının fedakarlıkları bir bir gözümün önüne geliyor.” Bu cümlede eserde ne anlatıldığını belirttiğinden bu bir içerik cümlesidir. 

 

ÖRNEK 3: “Bir sınır köyünün ve köyde yaşayan insanların çile dolu hayatlarını bulmak mümkündür bu romanda.  Bu cümlede eserde ne anlatıldığını belirttiğinden bu bir içerik cümlesidir.  

 

SINAVLARDA ÇIKMIŞ KONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMALI ÖRNEKLER:

ÖRNEK ÇIKMIŞ SORU 1)    (2011-YGS)

(I) Yaşadığı dönemin şiir anlayışından uzaklaşarak uçlarda dolaşan, alışılmadık bağdaştırmaları ve imgeleriyle zaman zaman, bilinen söylemin dışına taşan şair, sürekli yenilikler peşinde koşmuştur. (II) Karşılaştığı insanlık durumlarına yeni duygu ve anlamlar yükleyerek onları yeniden yazmıştır. (III) Şiirlerini oluştururken boş alanlar bırakmış, uzun dizeleri kırmıştır. (IV) Şiirde bir yenilik gerçekleştirmek için dilin yerleşik söz değerlerini olduğu gibi kullanmaktan kaçınmış, dili yeniden kurmaya yönelmiştir. (V) Şiirlerinin çoğunda, çok anlamlı sözcükler kullanarak değişik çağrışımlar uyandırmıştır.

Bu parçadaki numaralanmış cümlelerin hangisi, sözü edilen şairin şiirlerinin içeriğiyle ilgilidir?

      A) I.       B) II.          C) III.            D) IV.             E) V.

 

CEVAP)    Seçenekleri incelediğimizde “B” seçeneğinde yazarın eserinde ne anlatıldığını belirttiğinden bir içerik cümlesidir.  Bu sebeple doğru cevap B” seçeneğindir. 

 

 

ÖRNEK ÇIKMIŞ SORU 2)    (1999-ÖSS)

 (I) Okuduğunuz bu parça bir gazete yazısından alınmış. (II) Yazar öne sürdüğü düşünceyi açıklamak için insanın çevresini tanımlıyor. (III) Bu çevreyle uyum sağladıkça mutlu olacağını söylüyor. (IV) Bu düşünceyi geliştirmek için de toplum yaşamının değişik kesimlerinden seçtiği örnekleri sıralıyor. (V) İnsanlığın mutlu olmak yolunda sürekli bir savaşımı sürdürdüğünü gösteriyor.

Yukarıdaki numaralanmış cümlelerden hangisi içerikle ilgili bir yargı değildir?

       A) I.             B) II.            C) III.                     D) IV.            E) V.

 

CEVAP)    Seçenekleri incelediğimizde “A” seçeneğinin dışındaki diğer cümlelerde eserde neler anlatıldığına dair bilgiler verilirken “A” seçeneğinde içerikle ilgili herhangi bir bilgi verilmemektedir. Bu sebeple doğru cevap A” seçeneğindir.

 

 

Yusuf ALTINSOY / Türk Edebiyatı- Dil ve Anlatım Öğrt.           www.edebiyatname.com

 

 

Ziyaretçiler

3742354
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Toplam
2068
6672
39288
3663016
116819
159313
3742354

İP'niz: 54.198.134.104
Server Time: 2018-04-20 10:34:14

Arama