EDEBİYATNAME

Türk Dili ve Edebiyatı Kaynak Sitesi

TÜRKÇE TESTLER

EDEBİYAT TESTLERİ

SİTE İÇİ ARAMA

Sezai KARAKOÇ (1933- )

 

SEZAİ KARAKOÇ (1933- )

 

*  1933 yılında Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde dünyaya gelmiştir.

*  Asıl adı Ahmet Sezai’dir.

*  Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesini okumuştur.

*  Sezai Karakoç pek çok resmi görevde bulunmuştur. Görevi icabı Anadolu’yu çok gezer ve birçok il, ilçeyi inceleme ve tanıma fırsatı bulur.

*  İlk şiiri 1951'de "Hisar" dergisinde çıktı.

*  Başlangıçta Pazar Postası'nda İkinci Yeni akımı doğrultusunda şiirler yazdı. Daha sonraki yıllarda tümüyle kendi şiirine yöneldi.

*  İstanbul’da ‘Diriliş Yayınları’ ve ‘Diriliş Dergisi’ni çıkarmıştır.

*  1990 yılında ‘Güller Açan Gül Ağacı’ amblemiyle Diriliş Partisini kurmuştur.

*  Karakoç gazete yazılarında ise İslam toplumlarının çağdaş dünyadaki konumlarını ele aldı.

*  Yeni biçim araştırmalarına, değişik imgelerle kendine özgü, mistik ve İslami içeriğe yer veren eserleriyle kuşağının en iyi şairleri arasına girdi.

*  Onun şiiri metafizik bir şiirdir. Türk şiirini metafizik bir esasa oturtan şair Sezai Karakoç'tur. Sezai Karakoç bunu modern şiirin diliyle yapmıştır.

*  O, Batı edebiyatını da iyi incelemiş bir şairdir. Modern sanattaki soyutlamanın İslam anlayışına uygun olduğu düşüncesindedir ve şiirlerini bu yönde geliştirmiştir.

*  Karakoç geleneksel şiire de yaklaşır, ancak dili farklıdır. O, modern şiirin diliyle şiirlerini yazmıştır.

*  Ona göre şair, şiiri soyutlamadan bırakırsa eksik bırakmış olur, tamamlaması için şairin tekrar somutlaştırması yani soyutlaştırdığı şeyi tekrar bir bağlama oturtması gerekir.

*  Sezai Karakoç, şairin genel çizgilerini, pergünt üçgeni dediği üç ilkeyle anlatır: kendi kendisi olmalı, kendine yetmeli, kendinden memnun olmalı

ESERLERİ

ŞİİR: Körfez, Şahdamar, Hızır’la Kırk Saat, Sesler, Taha’nın Kitabı, Kıyamet Aşısı, Gül Muştusu, Zamana Adanmış Sözler, Şiirler, Ayinler, Leyla ile Mecnun, Ateş Dansı, Alınyazısı Saati

DENEME-İNCELEME:  Yunus Emre, Yazılar, İslamın Dirilişi, İslam Toplumunun Ekonomik Strüktürü, Mehmet Akif, Mağara ve Işık, Edebiyat Yazıları 1, Edebiyat Yazıları 2

 

 

 

 

Ziyaretçiler

002381
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Toplam
2381
0
2381
0
101858
0
2381

İP'niz: 54.82.119.116
Server Time: 2019-04-21 12:04:40

Arama