EDEBİYATNAME

Türk Dili ve Edebiyatı Kaynak Sitesi

TÜRKÇE TESTLER

EDEBİYAT TESTLERİ

SİTE İÇİ ARAMA

Edip CANSEVER (1928-1986)

 

EDİP CANSEVER (1928-1986)

 

*  İlk şiiri 1944'te İstanbul dergisinde yayınlanmıştır. Bu şiirlerinde varlıklı, her şeye yaşama sevinciyle bakan bir gencin avarelikleri ve duyguları ön plandadır.

*  Edip Cansever, 1957'de yayınlanan "Yerçekimli Karanfil" adlı şiir kitabı ile kendisine özgü bir şiir evreni kurmuştur. Bu kitabında İkinci Yeni akımının özgün örneklerini vermiştir.

*  Edip Cansever’in şiirlerinde zamanla sevinç yerini bunalıma, toplumsal dengesizlikleri eleştirme kaygısı yerini yıkıcı bir umutsuzluğa bırakmıştır.

*  Edip Cansever şiirlerinde "Dize işlevini yitirdi" gerekçesiyle yeni arayışlara yöneldi. Şiirde tiyatrodan esinlenen diyaloglar kullandı. "Nerde Antigone", "Tragedyalar", "Çağrılmayan Yakup" bu dönemin önemli ürünleridir.

*  Kapalı ve anlaşılması güç bir şiir anlayışını benimsemiş olsa da asla anlamdan ayrılmamıştır. İkinci Yeni içindeki bazı şairler gibi anlamsızlığı savunmamıştır. Çok farklı imgeler kullanırken bile düşünce öğesini göz ardı etmemiştir.

*  Yapıtlarına tutarlı bir bütünlük kazandırmıştır.

*  Edip Cansever şiirlerinde düzyazının olanaklarını kullanmaktan da çekinmemiştir.

*  Edip Cansever yalnız şiirleriyle değil tepkileri ve yaşama biçimiyle de kendisinden söz ettirmiştir. Sürekli yazan, yayınlayan bir şair olarak ilgileri hep üstünde tutmuştur.

 

ESERLERİ:

 

ŞİİR: İkindi Üstü, Dirlik Düzenlik, Yerçekimli Karanfil, Umutsuzlar Parkı, Petrol, Nerde Antigone, Tragedyalar, Çağrılmayan Yakup, Kirli Ağustos, Sonrası Kalır, Ben Ruhi Bey Nasılım, Sevda ile Sevgi, Şairin Seyif Defteri, Yeniden, Bezik Oynayan Kadınlar, İlkyaz Şikâyetçileri, Oteller Kenti

 

DÜZYAZI: Gül Dönüyor Avucumda

 

 

 

Ziyaretçiler

002489
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Toplam
2489
0
2489
0
101966
0
2489

İP'niz: 54.82.119.116
Server Time: 2019-04-21 12:20:41

Arama