EDEBİYATNAME

Türk Dili ve Edebiyatı Kaynak Sitesi

TÜRKÇE TESTLER

EDEBİYAT TESTLERİ

SİTE İÇİ ARAMA

Cahit Sıtkı TARANCI (1910-1956)

 

CAHİT SITKI TARANCI (1910-1956)

 

*  Asıl adı Hüseyin Cahit’tir.

*  1910 tarihinde Diyarbakır'da doğdu. İlkokulu Diyarbakır'da okudu. İstanbul'a Saint Joseph Lisesi'nde başladığı ortaöğrenimini  Galatasaray Lisesi'nde tamamladı. İstanbul'da Mülkiye Mektebi'nde ve  Yüksek Ticaret Okulu'nda okudu. Yüksek öğrenimini tamamlamak için Paris'te Sciences Politiques'te sürdürdü. Savaş sırasında kentin işgal edilmesi üzerine yurda döndü. 1944 yılından başlayarak Ankara'da Anadolu Ajansı, Toprak Mahsulleri Ofisi ve Çalışma Bakanlığı'nda çevirmen olarak çalıştı. 1954 yılında felç geçirdi, tedavi için götürüldüğü Viyana'da yaşamı son buldu.

* Cahit Sıtkı için şiir yazmak, soluk almak, yemek, içmek kadar doğal bir yaşam eylemi olmuştur.

* Cahit Sıtkı, sürekli bir hoşnutsuzluk, elem, üzüntü havası içinde yaşamıştır. Çehresinin güzel olmayışından, umduğunca yakışıklı bulunmayışından ve kadınların ilgisizliğinden yakınmıştır. Galatasaray muhitinin kendisine yabancı gelen hissizliğinden üzüntü duymuştur. Bağlandığı şiire hayatının anlamı sayacak kadar değer vermiştir. Hayatta intizamdan pek hoşlanmamış, fakat başkalarının mutlu yaşamalarına özenmiştir. Kırk yaşlarına kadar bekar kalmış ve bu süre içinde içkili, sohbetli, uykusuz ve düzensiz hayat yaşamıştır.

* Şiirinde hayatındaki yalnızlıktan korktuğunu anlatır ve hayatın, yaşamın onun için bir anlamı olmadığından şikayet eder.

*  Şiirlerinde 'Sanat için sanat' ilkesine bağlı kaldı.

*  Ona göre şiir, kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır.

*  Vezin ve kafiyeden kopmamış; ama ölçülü veya serbest, her türlü şiirin güzel olabileceği inancını taşımıştır.

*  Açık ve sade bir üslubu vardır.

* Sevdiği, okuduğu şair ve yazarların Tarancı’ya çok büyük etkisi olmuştur. Onlardan Corueille’nin, Racine’in, Moliere’nin, Lamartine’nin, Baudelaire’in divan edebiyatından Fuzuli’nin, Yunus Emre’nin, Şeyh Galib’in, Tanzımattan Halit Ziya, Fecr-i Ati’den Ahmet Haşim, Yakup Kadri, eserlerinde Doğu ile Batı’yı büyük bir ustalıkla kaynaştıran Yahya Kemal’in, Genc Kuşak’tan Peyami Safa’nın adlarını zikr edebiliriz.

*  Çoğu gerçeğe bağlı olan mecazları, derin, karışık ve şaşırtıcı değildir. Uzak çağrışımlara ve hayal oyunlarına pek itibar etmemiştir.

*  Zaman zaman bazı imaj ve sembollere başvurmuştur.

*  Şiirlerinde en çok yaşama sevinci ve ölüm temalarına yer vermiş, nedense hep ölümün üstüne gitmiştir. Ayrıca yitik aşklar, mutlu sevdalar, yalnızlık, yaşadığı bohem hayatın buruklukları, çocukluk özlemi de şiirlerine konu olmuştur.

*  Fransiz sairlerinden, özellikle Baudelaire ve Verlaine'den etkilenmistir.

*  Çeşitli gazetelerde tefrika edilen hikâyeleri 1976 yılında yayınlandı. Ayrıca mektupları da "Ziya'ya Mektuplar" (1957) başlığı altında kitaplaştırıldı.

 

ESERLERİ

ŞİİR: Ömrümde Sükût, Otuz Beş Yaş, Düşten Güzel, Sonrası, Bütün Şiirleri

MEKTUP: Ziya’ya Mektuplar

ÖYKÜ: Cahit Sıtkı'nın Hikayeciliği veHikayeleri

 

 

 

 

Ziyaretçiler

002637
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Toplam
2637
0
2637
0
102114
0
2637

İP'niz: 54.82.119.116
Server Time: 2019-04-21 12:49:17

Arama