EDEBİYATNAME

Türk Dili ve Edebiyatı Kaynak Sitesi

TÜRKÇE TESTLER

EDEBİYAT TESTLERİ

SİTE İÇİ ARAMA

İsmail Habip SEVÜK (1892-1954)

 

İSMAİL HABİP SEVÜK (1892-1954)

 

*  Türk yazar ve edebiyat tarihçisidir.

*  Edremit'te doğmuştur. Hukuk fakültesini bitirdikten sonra Kastamonu, İzmir ve Ankara'da edebiyat öğretmenliği, Edirne'de milli eğitim müdürlüğü yaptı. 1943 yılına kadar Galatasaray Lisesinde çalıştı. Sinop'tan 1943'de milletvekili seçildi.

*  İlk kez liseler için ders kitabı olarak hazırladığı "Türk Teceddüd Edebiyatı Tarihi" kitabı ile geniş ilgi gören Sevük; yazar ve şairlerin kişiliklerini, eserlerini yer yer coşkun ve duygulu bir dille değerlendirdiği bu eseriyle çağının gençlerinde köklü bir edebiyat sevgisi uyandırdı.

*  Tezatların şaşırtıcı havasından, ilginç kıyaslamalardan, orijinal buluşlardan, geniş tarih kültüründen beslenen anlatımı ile gezi türünde ilk güzel örneklerini verdi.

*  Batı kültür ve sanatını oluşturan şair ve yazarların yaşamlarını ve sanatlarını, Türk edebiyatı ile kıyaslayarak “Avrupa Edebiyatı ve Biz" adlı iki ciltlik eserde anlatmıştır.

*  Atatürk’le ilgili anılarını "O Zamanlar"  adlı eserde, Atatürk'ün kişiliğini ve devrimlerini değerlendiren yazılarını da "Atatürk için”  adlı eserinde topladı.

*  Bilgi ile sanatı ustaca kaynaştıran bir yazar olarak ün yaptı.

*  Yenilikçi Türk edebiyatının tanıtılmasına ve gelecek nesillere öğretilmesine önayak oldu.

 

Eserleri

* Türk Teceddüt Edebiyatı Tarihi   * Edebi Yeniliğimiz  * Atatürk İçin  * Tanzimattan Beri    * Tuna'dan Batı'ya   * O Zamanlar   * Mevlana       * Avrupa Edebiyatı ve Biz   * Edebiyat Bilgileri   * Yurttan Yazılar   * Türk Güreşi    * Yunus Emre  * Yurttan Yazılar   * Carablus Köprüsü

 

 

 

 

Ziyaretçiler

002547
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Toplam
2547
0
2547
0
102024
0
2547

İP'niz: 54.82.119.116
Server Time: 2019-04-21 12:31:18

Arama