EDEBİYATNAME

Türk Dili ve Edebiyatı Kaynak Sitesi

TÜRKÇE TESTLER

EDEBİYAT TESTLERİ

SİTE İÇİ ARAMA

KUYRUK ACISI...

 

 

KUYRUK ACISI

 

      Çok eskiden köyün birin de bir yaşlı evliya ve fukara oğlu yaşarmış. Bu köyün hemen karşısında da çok ama çok yüksek bir de dağ varmış ve bu dağın tam tepesinde içinde bir yılan bulunan bir kuyu var imiş.  Ne zaman bu yaşlı evliyanın başı derde girse bu yılanın yanına gider ve yılan da ona bir altın lira verirmiş.

 

      Gel zaman, git zaman artık yaşlı adam oraya çıkamaz hale gelmiş. Ve bir gün oğlunu yanına çağırmış ve demiş ki: “Bak oğlum, o dağın tepesinde bir kuyu var. Oraya git. Kuyudan bir yılan çıkacak. Benim oğlum olduğunu söyle ve sana vereceği emaneti al ve bana getir.” demiş.  Oğlu da tamam baba deyip koyulmuş yola. Kuyunun başına gelince yılan çıkmış, oğlan anlatmış her şeyi. Yılan da kuyuya inmiş ve bir altın vererek “Bunu babana götür.” demiş. Oğlan da içinden şöyle düşünmüş: “Eğer ben bu yılanı öldürürsem, kuyudaki bütün altınları alır ve çok zengin olurum.” demiş ve yerden aldığı bir taşı yılana fırlatmış. Taş yılanın kuyruğuna gelmiş ve yılanın kuyruğu kopmuş. Yılan ise can havliyle oğlanı ısırmış, derken epey zaman sonra oğlan zehirlenerek ölmüş.

 

      Adam iyileşmiş ve doğru yılanın yanına gitmiş. Her şeyden haberi olan adam başlamış yılana anlatmaya. İşte öyleydi, böyleydi, o cahildi falan filan demeye.  Ve demiş ki: “Gel tekrar eskisi gibi dost olalım.” Yılan şöyle cevap vermiş:

 

    "yoook olmazzzz bende bu kuyruk acısı sende de bu evlat acısı varken biz artık dost olamayız"

 

 

 

 

 

Ziyaretçiler

000839
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Toplam
839
0
839
0
839
0
839

İP'niz: 54.227.76.35
Server Time: 2019-05-24 06:46:20

Arama